BMW iX1 cena i wersje - który wariant naprawdę się opłaca?

Maksymilian Szewczyk .

8 października 2026

Dwóch mężczyzn obok białego BMW iX1. Sprawdzają, jaka jest jego bmw ix1 cena.

BMW iX1 to jeden z tych elektrycznych SUV-ów, przy których sam cennik nie mówi jeszcze całej prawdy. Dla kupującego ważniejsze są dziś różnice między eDrive20 i xDrive30, realny zasięg, wyposażenie w standardzie oraz to, jak szybko końcowa kwota rośnie po dodaniu opcji. W tym tekście rozkładam temat na liczby i pokazuję, kiedy wyższa cena ma sens, a kiedy lepiej zostać przy bazowej wersji.

Najważniejsze liczby i różnice, które warto znać przed zakupem

  • Oficjalny konfigurator BMW pokazuje iX1 eDrive20 od 223 500 zł brutto.
  • Mocniejszy xDrive30 trzeba dziś liczyć w okolicach 269 tys. zł, ale końcowa kwota zależy od konfiguracji i oferty dealera.
  • eDrive20 ma 204 KM, napęd na przód i zasięg WLTP 458–514 km.
  • xDrive30 oferuje 313 KM, napęd na obie osie i zasięg WLTP 429–467 km.
  • Ładowanie DC do 80% trwa 29 minut, a ładowanie AC z Wallboxa 11 kW zajmuje 6:30 godz..
  • Jeśli priorytetem jest cena i zasięg, lepszy jest eDrive20; jeśli liczy się trakcja i osiągi, sens ma xDrive30.

Konfiguracja BMW iX1 eDrive20: czarny lakier, 17

BMW iX1 cena i wersje, które realnie warto rozważyć

W oficjalnym konfiguratorze BMW iX1 eDrive20 startuje od 223 500 zł brutto. To ważny punkt odniesienia, bo producent podaje tę kwotę jako niewiążącą rekomendację, z VAT, ale bez kosztów transportu, więc finalny rachunek u dealera może być wyższy po dodaniu wyposażenia i ewentualnych opłat dodatkowych. Ja traktuję tę liczbę jako uczciwą bazę do dalszej kalkulacji, a nie jako kwotę, na której kończy się cały zakup.

Wersja Cena startowa Moc i napęd Zasięg WLTP Dla kogo
iX1 eDrive20 223 500 zł 204 KM, napęd na przód 458–514 km Dla osób, które chcą zejść z ceną, ale nie rezygnować z dużego SUV-a premium
iX1 xDrive30 ok. 269 000 zł 313 KM, napęd na obie osie 429–467 km Dla kierowców, którzy chcą mocniejszego startu, lepszej trakcji i większego zapasu dynamiki

Najczęściej to właśnie tutaj zapada decyzja: niższa cena i większy zasięg czy wyższa moc i napęd 4x4. Dalej przechodzę do tego, co realnie dostajesz w standardzie i gdzie zaczynają się dodatkowe koszty.

Co dostajesz w standardzie za tę kwotę

Przy iX1 nie płacisz wyłącznie za sam silnik. W cenie kupujesz też platformę auta, która jest już dobrze dopracowana pod codzienną jazdę: 65,2 kWh baterii w eDrive20, ładowanie DC do 130 kW, zakrzywiony ekran BMW Curved Display i bagażnik o pojemności 490–1 495 litrów. To nie jest elektryczny eksperyment, tylko pełnoprawny kompaktowy SUV, który ma po prostu inne koszty wejścia.

  • Ładowanie DC od 10 do 80% trwa 29 minut, więc na trasie da się planować postoje bez nadmiernego stresu.
  • Ładowanie AC na Wallboxie 11 kW zajmuje 6:30 godz., a przy 22 kW skraca się do 3:45 godz.
  • Zasięg WLTP eDrive20 wynosi 458–514 km, ale zimą i przy wyższych prędkościach trzeba liczyć mniej.
  • Przyczepa w eDrive20 jest homologowana do 750 kg, więc to raczej auto na lekki bagażnik lub małą przyczepkę niż na cięższe holowanie.
  • Przestrzeń nadal pozostaje jednym z najmocniejszych argumentów iX1, zwłaszcza jeśli auto ma wozić rodzinę albo często jeździć w trasie.

W praktyce największy wpływ na finalną kwotę mają nie te liczby, tylko opcje. I właśnie dlatego warto od razu przejść do porównania wersji, bo tam różnice w cenie zaczynają mieć bardzo konkretny sens.

eDrive20 czy xDrive30

Tu nie chodzi już o „czy BMW iX1”, tylko o to, którą odmianę naprawdę opłaca się kupić. eDrive20 jest rozsądniejszy cenowo i ma lepszy zasięg, natomiast xDrive30 daje wyraźnie wyższe osiągi, napęd na obie osie i większy udźwig haka, co dla części kierowców może być ważniejsze niż sama kwota na fakturze.

Parametr eDrive20 xDrive30
Moc 204 KM 313 KM
Napęd przedni na wszystkie koła
0–100 km/h 8,6 s 5,6 s
Zasięg WLTP 458–514 km 429–467 km
Masa przyczepy 750 kg 1 200 kg
Cena startowa 223 500 zł ok. 269 000 zł

Jeśli jeździsz głównie po mieście, w podmiejskich korkach i na krótszych trasach, eDrive20 wygląda po prostu sensowniej. Jeśli jednak często ruszasz zimą, w góry, z pełnym autem albo ciągniesz przyczepę, dopłata do xDrive30 przestaje być fanaberią, bo kupujesz nie tylko moc, ale też bardziej uniwersalny układ napędowy. Z tego punktu łatwo już przejść do pytania, jak ta cena układa się w finansowaniu i codziennym użytkowaniu.

Jak ta kwota wygląda przy leasingu i codziennym użytkowaniu

Przy samochodzie elektrycznym cena katalogowa jest tylko jednym z elementów układanki. W BMW pojawia się przykład leasingu iX1 eDrive20 przy cenie zakupu 223 500 zł, przebiegu 15 000 km rocznie i okresie 24 miesięcy, z ratą od 950 zł. To oczywiście nie jest uniwersalna oferta dla każdego, ale dobrze pokazuje, że w praktyce liczą się także: wkład własny, wykup, okres finansowania i limit kilometrów.

Ja patrzę na to prosto: jeśli kupujesz prywatnie, najważniejsza jest łączna kwota wyjścia z salonu i przyszła wartość odsprzedaży. Jeśli bierzesz auto w firmie, bardziej opłaca się myśleć o miesięcznym obciążeniu i kosztach korzystania niż o samej cenie z cennika. W przypadku iX1 różnica między podstawą a dobrze doposażoną wersją potrafi być naprawdę duża, więc łatwo przepalić budżet na dodatkach, które wyglądają dobrze w konfiguratorze, ale słabo bronią się finansowo.

  • Najmocniej podbijają cenę pakiety stylistyczne, większe felgi, lakier metalizowany, dach panoramiczny i systemy wsparcia kierowcy.
  • Przy EV warto sprawdzić nie tylko ratę, ale też koszt ładowania w domu i dostęp do publicznych szybkich ładowarek.
  • Jeśli auto ma jeździć głównie lokalnie, niższa cena eDrive20 zwykle wygrywa z dopłatą do mocniejszego wariantu.

W praktyce to właśnie finansowanie decyduje o tym, czy iX1 mieści się w budżecie bez kompromisów w innych miejscach. A skoro tak, zostaje ostatnie pytanie: kiedy ten model naprawdę jest dobrą decyzją, a kiedy lepiej szukać czegoś innego.

Kiedy iX1 ma najlepszy sens zakupowy

BMW iX1 ma największy sens wtedy, gdy chcesz elektrycznego SUV-a klasy premium, ale nie potrzebujesz auta większego i droższego tylko po to, żeby „było większe”. Wtedy eDrive20 jest moim zdaniem bardzo mocnym punktem wyjścia: nadal daje dobry zasięg, sensowną przestrzeń i markę, która trzyma wartość lepiej niż wielu rywali. Z kolei xDrive30 polecam tym, którzy realnie wykorzystają dodatkową moc, lepszą trakcję i wyższy limit holowania.

Jeśli miałbym sprowadzić cały temat do jednej praktycznej rady, powiedziałbym tak: nie oceniaj iX1 po samej cenie startowej. Ostateczna kwota zależy od konfiguracji, ale jeszcze bardziej od tego, czy potrzebujesz po prostu rozsądnego elektryka do codziennej jazdy, czy samochodu, który ma bez dyskusji dowozić także zimą, na autostradzie i z dodatkowym obciążeniem. Najrozsądniej jest porównać dwie konkretne konfiguracje, a nie sam model z folderu reklamowego.

Patrząc na obecne ceny, iX1 nadal broni się jako jeden z sensowniejszych wejściowych modeli BMW na prąd, ale tylko wtedy, gdy nie dopuścisz do tego, by opcje zrobiły z niego auto wyraźnie droższe od pierwotnego założenia.

FAQ - Najczęstsze pytania

BMW iX1 eDrive20 startuje od 223 500 zł brutto w oficjalnym konfiguratorze. xDrive30 trzeba dziś liczyć w okolicach 269 tys. zł, ale finalna kwota zależy od konfiguracji, wyposażenia i oferty dealera.
eDrive20 ma 204 KM, napęd na przód i zasięg WLTP 458-514 km. xDrive30 oferuje 313 KM, napęd na obie osie i zasięg WLTP 429-467 km, więc jest mocniejszy, ale zwykle mniej oszczędny w zasięgu.
W artykule pojawia się bateria 65,2 kWh, ładowanie DC do 130 kW, BMW Curved Display oraz bagażnik 490-1 495 l. Ładowanie DC od 10 do 80% trwa 29 minut, a AC na Wallboxie 11 kW zajmuje 6:30 godz. Przy 22 kW czas spada do 3:45 godz.
eDrive20 jest lepszym wyborem, jeśli jeździsz głównie po mieście i zależy Ci na niższej cenie oraz większym zasięgu. xDrive30 ma sens, gdy potrzebujesz lepszej trakcji, mocniejszego przyspieszenia, wyższego udźwigu haka i pewniejszej jazdy zimą albo z większym obciążeniem.
Oceń artykuł

Średnia: 4.3 / 5 · 3 oceny

Tagi

zasięg napęd ładowanie leasing bmw ix1
Autor Maksymilian Szewczyk
Maksymilian Szewczyk
Nazywam się Maksymilian Szewczyk i od trzech lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną. Moja przygoda z samochodami zaczęła się w dzieciństwie, kiedy to zafascynowałem się mechaniką i technologią pojazdów. Uwielbiam zgłębiać szczegóły dotyczące olejów silnikowych oraz ich wpływu na wydajność i żywotność silników. W moich artykułach staram się nie tylko dostarczać rzetelnych informacji, ale także upraszczać skomplikowane zagadnienia, aby każdy mógł zrozumieć, jak ważny jest odpowiedni dobór oleju do swojego auta. Dokładam wszelkich starań, aby moje teksty były aktualne i oparte na sprawdzonych źródłach. Śledzę najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej i porównuję różne rozwiązania, by pomóc czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji. Wierzę, że wiedza na temat odpowiednich produktów może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego z pasją dzielę się swoimi spostrzeżeniami na racingoil.pl.
Komentarze (3)
  • L

    Logiczny

    10 października 2026

    Dzięki za rozjaśnienie tematu z tymi wersjami! 👍

    Maksymilian SzewczykMaksymilian SzewczykAutor

    10 października 2026

    Cieszę się, że pomogłem! 😊

  • A

    Adam_92

    08 października 2026

    Dzięki za rozjaśnienie tematu cen iX1!

    Maksymilian SzewczykMaksymilian SzewczykAutor

    09 października 2026

    Cieszę się, że pomogłem!

  • W

    Wesola_Asia

    08 października 2026

    Dzięki za porównanie!

    Maksymilian SzewczykMaksymilian SzewczykAutor

    08 października 2026

    Cieszę się, że się przydało!

Dodaj komentarz